Diabetes mellitus – Cukrovka

Dieta u diabetu 2. typu a pacientů s rizikem diabetu Každý diabetik by měl mít dobré znalosti o složení stravy. Vhodné je sledovat informační štítky na potravinách. Potraviny se skládají z živin (bílkoviny – tuky – sacharidy – ideální poměr 15%-30%-55% energetické hodnoty) a každá potravina má svou kalorickou (energetickou) hodnotu.

Základní pravidla 1. Upravte denní energetický příjem (uvádí se v kcal nebo v kilojoulech = kJ) – zabránit vzniku nadváhy a obezity (nadváha = BMI nad 25, obezita = BMI nad 30, výpočet BMI = hmotnost (v kg) : (výška (v m) x výška) – kalkulátor i na internetu                   – při obezitě snaha o snížení hmotnosti o 5-10% a toto trvale udržet Pokud chcete zhubnout, musí být energetický příjem nižší než výdej.

2. Omezte tukyzvláště živočišné (tučné vepřové a hovězí maso, sádlo, máslo, tučné sýry, smetana…) a přepalované tuky (smažená jídla) a nahraďte je rostlinnými oleji a rybami (doporučené 2x týdně), drůbežím masem bez kůže, ořechy. Obecně platí – čím tučnější, tím menší porce. 

3. Zařaďte do jídelníčku zeleninu a ovoce – v poměru 2:1 tj. více zeleniny než ovoce – listová zelenina alespoň 1x denně, pozor na sladké ovoce jako banány, hroznové víno, hrušky, švestky. Ideálně 200-400g zeleniny a 100-200g ovoce/den.

4 Snižte příjem druhotně zpracovaného masa – uzeniny, paštiky, salámy, klobásy, fastfood, konzervy,…

5. Zvyšte příjem potravin s nižším glykemickým indexem (mají pomalejší vzestup krevního cukru po jídle) a potravin s obsahem vlákniny – např. zelenina, ovoce, luštěniny, rýže, celozrnné pečivo…

6. Jezte pravidelně. To je 3-6 porcí denně (3 hlavní jídla se svačinami a případně 2. večeře dle potřeby), s odstupem 3-6 hodin mezi jídly. Svačiny nejsou u obézních nutné, důležité je rozložit jídlo na zhruba stejné porce během dne.

7. Zcela vynechte sladké nápoje (slazené cukrem) a nápoje s obsahem alkoholu – zvl. pivo (je bohaté na cukry a energii).

8. Solte s mírou. Vyhýbejte se přesoleným potravinám -např. tyčinky a brambůrky, konzerovavané a uzenářšké výrobky,..

9. Omezte sladkosti a jídle slazená cukrem – např. zákusky, dorty, koláče, bonbóny, slazené nápoje. Sladkosti si můžete taky dopřát jen velmi omezeně (do50 g cukru denně) a nejlépe ve dnech, kdy máte nějakou fyzickou aktivitu.

10. I ze zdravých potravin se přibírá, pokud dodáváte tělu pravidelně nadbytečné množství byť zdravých a doporučených živin.

Množství sacharidů Každý diabetik si musí hlídat množství sacharidů, které přijímá. 

  • Potraviny bohaté na sacharidy: med, pečivo, těstoviny, rýže, knedlíky, výrobky z obilnin a mouky, ovoce, brambory, a samozřejmě všechny potraviny slazené bílým cukrem.
  • Potraviny bez obsahu sacharidů: maso včetně ryb, tuky (máslo, sádlo, oleje), tvaroh, sýry, vejce, většina uzenin, houby a také zelenina v syrovém stavu, u které se ještě zastavíme.
  • Potraviny s malým množstvím sacharidů: v syrové zelenině jsou sacharidy hůře dostupné, a proto glykémii vůbec nezvyšují. Cukrů se nemusíte bát ani u vybraných druhů vařené zeleniny (ve 100 g potraviny cca 10 g = 1 VJ). Kořenová zelenina – červená řepa, černý kořen, celer, mrkev, petržel. 
  • Potraviny s malým množstvím sacharidů, které nastupují do krve pomaleji: luštěniny, ořechy.
  • MĚJTE NA PAMĚTI, ŽE I DIAPOTRAVINY OBSAHUJÍ TUKY A CUKRY!
   Méně vhodné potravinyVhodnější potraviny
 bílé pečivo, veka, světlý chléb, mouka, sladké pečivo,  dorty, zákusky  chléb tmavý, celozrnný, žitný, ječný
 těstoviny, houskové knedlíky, bramborové knedlíkybrambory, bramborová kaše, rýže, vařené luštěniny
 banán, švestky, hrušky, hroznové víno, višně, třešně, ryngle,     broskvejablko, grep, citron, rybíz, kiwi, pomeranč, mandarinka, jahody, meruňky, borůvky, meloun
 tučná a uzená masa, tučné uzeninykráličí, kuřecí, libové hovězí, libové vepřové, telecí, srnčí, filé, méně tučné ryby, občas libové uzeniny, šunka
 plnotučné mléko, šlehačka, smetana, zakysaná smetananízkotučné mléko, zakysané mléko, kefír
  sýry obsahující na 40 % tuku, tučný tvaroh, uzené sýry,   slazené jogurtynízkotučné sýry do 30 %, nízkotučné bílé jogurty, nízkotučný tvaroh
 vejcebílek, celé vejce 1x denně
 sádlo, slanina, špek, škvarky, šlehačka, palmový olej,  kokosový olej, ztužené margaríny, máslorostlinné ztužené tuky, olej slunečnicový, sójový, kukuřičný, olivový, řepkový
 slazené nápoje, džusy, tvrdý alkoholčistá voda, voda s citronem, stolní vody bez příchuti, minerálky, bylinné čaje dle zdravotního stavu, nealkoholické pivo a káva (přiměřeně)  
 Cukrnáhradní neenergetická sladidla